Płońska społeczność edukacyjna pogrążona jest w żałobie po stracie Barbary Liberek, doświadczonej pedagog i wieloletniej nauczycielki języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 2. Zmarła ona w wieku 78 lat, zostawiając po sobie dziedzictwo oddanej służby edukacyjnej i wpływ na liczne pokolenia uczniów.

Wiadomość o jej śmierci została podana do publicznej wiadomości za pośrednictwem mediów społecznościowych szkoły. Opłakiwana jest przez całą społeczność szkolną – od dyrekcji, przez nauczycieli, aż po uczniów. Wszyscy oni składają hołd tej niezwykłej osobie, której pasja do nauczania była inspirująca dla wszystkich, z którymi miała przyjemność pracować.

Pani Barbara była nie tylko ulubioną nauczycielką wielu swoich uczniów, ale też autorytetem i wzorem do naśladowania. Niektórzy, inspirowani jej miłością do literatury polskiej, nawet poszli w jej ślady, wybierając karierę polonistyki. Jak mówi jedna z jej byłych uczennic, pani Joanna: „To dzięki Pani Basi zostałam polonistką. Tak bardzo mi przykro”.

Ale szacunek dla pani Liberek nie ogranicza się tylko do jej roli nauczycielki. Była również ceniona za swój wkład w ruch harcerski w Płońsku jako wieloletnia komendantka Hufca ZHP. Jak wspomina inną była uczennica, pani Żaneta: „Wspaniała pedagog, kobieta, a przede wszystkim Harcerka. Za jej czasów harcerstwo w Płońsku było widoczne przez organizowane obozy, rajdy i szereg imprez i kół zainteresowań dla młodzieży”.