Urząd Skarbowy zlokalizowany w Płońsku apeluje do obywateli o czujność i rozwagę w obliczu potencjalnych oszustów, którzy podszywają się pod pracowników instytucji takich jak Krajowa Informacja Skarbowa czy Krajowa Administracja Skarbowa. Działania tych nieuczciwych jednostek polegają na bezprawnym pozyskiwaniu informacji o charakterze osobistym.

Odnotowano, że do Ministerstwa Finansów napływają zgłoszenia mówiące o próbach wyłudzeń. Wynika z nich, że osoby podające się za doradców telefonicznej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej lub za pracowników Krajowej Administracji Skarbowej bezprawnie kontaktują się z podatnikami próbując wyłudzić różnego rodzaju dane, w tym numery kont bankowych, numery PESEL czy inne informacje personalne.

Jest ważne, aby podkreślić, że pracownicy administracji skarbowej nie prowadzą działalności tego typu i nie gromadzą informacji poprzez rozmowy telefoniczne. W związku z tym, jeżeli ktoś odbierze taki telefon, nie powinien ujawniać dzwoniącej osobie swoich danych osobowych, numeru PESEL/NIP, numeru dowodu osobistego czy numeru rachunku bankowego.

Warto także zwrócić uwagę, że pod żadnym pozorem nie powinno się przekazywać telefonicznie danych do logowania w serwisie e-Urząd Skarbowy takich jak login i hasło.