Kolejne oszustwo „na przesyłkę”

Dziś, 19 sierpnia 2021 r., w godzinach przedpołudniowych, doszło do kradzieży w miejscowości Baboszewo. W wyniku kradzieży starsza kobieta straciła wszystkie oszczędności, które miała w domu. Tego rodzaju przestępstwa zdarzają się nadal często. Ich ofiarami zazwyczaj padają starsze osoby, które nie zawsze są w stanie zweryfikować prawdziwość słów oszusta.

Osobom, które mieszkają w małych miejscowościach może się wydawać, że tego rodzaju kradzieże częściej zdarzają się w dużych miastach. Być może – statystycznie – rzeczywiście tak jest, jednak to nie „statystyki”, tylko oszukani ludzie tracą kosztowności czy pieniądze, które trzymają w domach.

Tak stało się i tym razem. Złodziejem okazała się kobieta w średnim wieku, ok. czterdziestu lat, która skorzystała z dobrze znanego Policji schematu, na który, niestety wciąż nabiera się wielu ludzi.

Tym razem nie była to kradzież „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „pracownika banku” albo innej firmy. Skuteczny okazał się inny sposób, równie często stosowany przez oszustów, czyli „na przesyłkę”. Taki proceder zazwyczaj dotyczy cyberprzestępczości – poszkodowani otrzymują wiadomości SMS z informacją o konieczności dokonania dopłaty do zamówionej przesyłki.

W Baboszewie złodziejka działała bezpośrednio – oznajmiając znajdującej się na podwórku starszej kobiecie, że przywiozła zamówioną przez nią przesyłkę, której seniorka nie zamawiała.

Nie bądźmy naiwni!

Złodzieje, decydując się na taki krok, korzystają z elementu zaskoczenia w komunikacji. Starsze osoby, które miewają kłopoty z pamięcią, mogą łatwo uwierzyć w to, że coś zamawiali albo w ich imieniu zrobił to ktoś z rodziny.

Z komunikatu Policji wynika, że złodziejka miała bardzo dobrze opracowany schemat pozbawienia seniorki oszczędności, która w celu podpisania fałszywych, jak się okazało, dokumentów, oddaliła się od domu. W tym czasie oszustka potrafiła wynieść stamtąd wszystkie oszczędności właścicielki.

Nie wiadomo, czy obserwowała kobietę i zorientowała się jaki jest jej styl życia, czy wykorzystała podobny schemat po raz kolejny. Na razie pewne jest jedynie to, że po kradzieży udała się samochodem w kierunku miejscowości Rzewin.

Wszystkie osoby, które zauważyły samochód, którym się poruszała, proszone są o kontakt z Policją w Płońsku. Funkcjonariusze jednocześnie przypominają, żeby nie być naiwnym i nie pozwolić oszustom dać się zaskoczyć – w chwili niepewności wyłącza się racjonalne myślenie i dajemy się oszukać.