Zabawa i nauka – dla młodych adeptów programowania

Nie ma lepszego sposobu na przekazanie wiedzy niż zabawa. Ta zasada świetnie funkcjonuje m.in. w nauce języków obcych, ale – jak się okazuje – jest równie pomocna w przekazywaniu wiedzy z innych obszarów, w tym również z programowania. W Płońsku, podobnie jak w kilkudziesięciu innych miastach w całej Polsce, niedługo rozpoczną się bezpłatne warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży.

Od 23 sierpnia 2021 r. można dokonywać zapisów na zajęcia, które prowadzone będą stacjonarnie oraz online. Celem projektu „Koduj z Gigantami – Starcie Gigantów. Programistyczny Bój Bohaterów Najlepszych Gier” jest twórcze zaktywizowanie młodych użytkowników Internetu, tak aby nie byli oni jedynie biernymi „uczestnikami” życia w sieci.

To już dziewiąta edycja cieszącego się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów programu, który okazał się dużym sukcesem na skalę ogólnopolską.

Cele projektu

Celem projektu jest – jak nietrudno się domyślić – podwyższenie poziomu praktycznej wiedzy z programowania w różnych grupach wiekowych. Ponieważ projekt adresowany jest głównie do dzieci – realizowany jest za pomocą technik, które zarówno bawią, jak i uczą.

Program warsztatów ma zapewnić aktywne poznawanie nowych programów i technik programowania, tak aby stać się coraz bardziej niezależnym i aktywnym podmiotem, nie tylko życia wirtualnego, ale również rzeczywistego.

Więcej kompetencji cyfrowych – to szansa na uzyskanie samodzielności w późniejszym, dorosłym życiu. Bez aktywnego rozwijania tego rodzaju umiejętności, trudno będzie się usamodzielnić. Stąd celem jest popularyzacja programowania u młodzieży i przeszkolenie jak największej liczby młodych osób.

Warsztaty dają szansę poznać podstawy działania takich środowisk: Minecraft, App Inventor, C#, Visual Studio, Scratch, Minecraft czy Roblox.