Program Profilaktyki Raka Piersi

W całej Polsce od wielu miesięcy trwa akcja, w ramach której wykonywane są bezpłatne badania mammograficzne. Są one realizowane dzięki Programowi Profilaktyki Raka Piersi. Już w kwietniu można będzie skorzystać z tej oferty również w Płońsku.

Jakie warunki należy spełnić, żeby móc skorzystać z badania? Program jest przeznaczony dla kobiet w wielu od 50 do 69 lat. Panie ubezpieczone w NFZ, które „mieszczą” się w tym zakresie wiekowym mogą już 12 kwietnia 2022 r. zgłosić się na badanie mammograficzne.

Najmłodszy rocznik, który kwalifikuje się do bezpłatnego programu to 1972 r. W tym roku po raz pierwszy kobiety pięćdziesięcioletnie mogą skorzystać z mammografii bez konieczności uiszczania opłaty.

Mammografia zostanie wykonana tylko wtedy, gdy pacjentka nie wykonywała tego badania w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Jeśli znajduje się w grupie ryzyka, może się zbadać, jeśli otrzymała pisemne wskazanie na wykonanie kolejnej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Badanie w Płońsku będzie się odbywać w godzinach: 10:00 – 16:00. Specjalistyczny pojazd, nazywany mammobusem, będzie stacjonował w popularnej lokalizacji, czyli na parkingu przy sklepie Kaufland (ul. Żołnierzy Wyklętych).

Dlaczego warto wykonać badanie mammograficzne?

Program Profilaktyki Raka Piersi zainicjowano w związku z koniecznością przeprowadzania badań diagnostycznych o dużej skuteczności na wczesnym etapie zmian mogących się zezłośliwić.

Mammografia jest jednym z tych metod diagnostycznych, które pozwalają na postawienie szybkiej diagnozy, na etapie wcześniejszym niż pojawienie się widocznych zmian, które można np. wychwycić dzięki badaniu palpacyjnemu.

Wczesne wykrycie zmiany i jak najszybsze podjęcie właściwej terapii pozwala uratować życie i zdrowie, często bez konieczności podejmowania radykalnych form leczenia.

Szybkie wykrycie zmian w piersiach pozwala na stuprocentowy powrót do zdrowia i dobrej kondycji. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie Mammo.pl.