Więcej zieleni w polskich miastach

Plac Adama Mickiewicza w Raciążu przechodzi intensywny proces zmian – jest to efekt realizacji najnowszej strategii miasta dotyczącej zieleni miejskiej. Władze Raciąża chcą, by terenów zielonych było w mieście jak najwięcej.

W ostatnich latach, w Polsce, często mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem odwrotnym, które ostatecznie doczekało się nieprzychylnej nazwy – „betonoza”. Słowo to adekwatnie określa niekorzystne zmiany, jakie zaszły w centralnych punktach wielu miast.

O ile jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu były one zielone, królowały na nich rabatki z kwiatami i trawniki, o tyle później nadeszła moda, która zakładała jak najłatwiejsze utrzymanie tych miejsc – pokłosiem takich założeń stało się masowe „zabetonowanie” placów miejskich, które opanowała kostka brukowa, a zbyt często brakowało choćby niewielkiego miejsca na odrobinę zieleni.

Później próbowano „ratować” sytuację wstawianiem donic z drzewkami czy innymi roślinami, jednak, szczególnie w obliczu nie najlepszego stanu powietrza w naszych miastach, tyle zieleni – to zdecydowanie za mało.

Od niedawna centrom miast przywracane jest bardziej przyjazne, zdrowsze i estetyczne – zielone „oblicze”.

Nowe elementy architektury na Placu Mickiewicza

W Raciążu pojawia się również coraz więcej zieleni. Ale to nie wszystko – miejskie zieleńce i place zyskują nowy wygląd i elementy architektury, które dodatkowo czynią te miejsca jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Pozwalają one nie tylko na spokojny, bierny wypoczynek wśród zieleni, ale również na nieco aktywniejsze formy spędzania wolnego czasu.

W ostatnim czasie na Placu Adama Mickiewicza, który znany jest w Raciążu jako „mały park”, pojawiły się nowe sprzęty – są to drewniane pergole, które zostały tu zamontowane kilka tygodni temu, i które wyraźnie zmieniły wygląd placu, jak i pobliskiego ronda.

Łącznie jest ich kilkanaście. Zgodnie ze swoim przeznaczeniem, będą one służyły odpoczywającym -cieniem i atrakcyjnym wyglądem. Pergole, czyli konstrukcje typowe dla ogrodów, doskonale wpisują się w rekreacyjny charakter zieleni miejskiej.

Już niedługo zainstalowane zostaną tu ławki, a same ściany pergoli oplatać będą gałęzie grabów.

Pergole i inne elementy architektury, dzięki którym park na głównym placu miasta zmienia swoją estetykę, są instalowane dzięki środkom, które Raciąż otrzymał na wykonanie projektu rewitalizacji terenów zielonych.