Niemal 100 lat i za kierownicą?

Bezpieczeństwo na drogach zależy od wielu czynników, które muszą zostać zachowane, żeby nie doszło do tzw. zdarzenia drogowego, które może zakończyć się nawet śmiercią wielu osób lub uszczerbkiem na zdrowiu. Nie bez znaczenia są także straty materialne, które również mogą być poważne w skutkach.

Jak wiemy – najczęstszym powodem wypadków na polskich drogach są dwie przyczyny: niezachowanie wymaganej na danym odcinku drogi szybkości oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Niestety, coraz częściej jest to także siadanie za kierownicę pod wpływem innych środków psychoaktywnych.

Policja często zatrzymuje również kierowców, którzy mimo odebrania im prawa do prowadzenia pojazdu, i tak decydują się na jazdę. Taki czyn nie jest już wykroczeniem, ale przestępstwem i oskarżenie z tego tytułu może się zakończyć nawet kilkuletnią karą bezwzględnego pozbawienia wolności.

Między innymi takiego przewinienia dopuścił się najstarszy kierowca, który okazał się „problematyczny” dla płońskiej policji…

Brak uprawnień i jazda środkiem drogi…

Starszy mężczyzna został zatrzymany dzięki postawie jednego z kierowców, który zainteresował służby samochodem, jadącym środkiem jezdni, tym samym znacząco utrudniając innym użytkownikom prawidłowe i bezpieczne korzystanie z drogi.

Jak się okazało – zatrzymany liczył sobie ponad dziewięćdziesiąt lat i nie posiadał dokumentów potwierdzających prawo do kierowania samochodem. Rzeczywiście, zostało mu ono odebrane – w związku z tym konieczne było wszczęcie odpowiedniego postępowania w tej sprawie.

Przypadek tego kierowcy jest wyjątkowy (ze względu na jego wiek). O wiele częściej policja zatrzymuje dużo młodszych kierowców, którzy jeżdżą bez prawa jazdy.

Senior jest mieszkańcem Warszawy. Podczas zatrzymania utrzymywał, że jadąc niestandardowym torem… testował nowy samochód.

Szczęśliwie – nie jechał szybko, zdecydowanie poniżej limitu, w związku z tym jego nieodpowiedzialne zachowanie nie doprowadziło do kolizji.

Dochodzenie wciąż się przedłuża, ponieważ konieczne jest przeprowadzanie kolejnych konsultacji ze specjalistami, którzy będą mogli ocenić wieloaspektowo stan zdrowia niesubordynowanego kierowcy-seniora.