Szczególny czas…

Pierwszy dzień sierpnia jest szczególną datą dla większości Polaków, w których sercu nadal znajduje się miejsce na uczucia patriotyczne. W tym roku będziemy obchodzić 78. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Główne uroczystości odbywać się będą w Warszawie, gdzie z pewnością przybędzie wielu Polaków z całej Polski i mieszkających na co dzień poza krajem. Ta data jest absolutnie szczególna dla całego narodu i łączy nas, niezależnie od tego wszystkiego, co na co dzień nas dzieli.

Dlatego trzeba dbać o to, żeby tej wielkiej wartości nigdy nie pomniejszyć. Najbardziej uroczystym momentem dnia 1 sierpnia w Polsce jest Godzina W, czyli 17:00 – moment rozpoczęcia walk Polski Podziemnej z niemieckim okupantem.

Na tę chwilę zastyga cały ruch uliczny w Warszawie, ale nie tylko. Od kilkunastu lat, w geście solidarności ze stolicą, do akcji dołącza wiele miejscowości w całej Polsce. Głos syren alarmowych unosi się nad całą Polską. Tak będzie również w Płońsku, gdzie po raz kolejny odbędą się różne wydarzenia i uroczystości związane z tą niezwykle ważną rocznicą historyczną.

1 sierpnia 2022 r. w Płońsku

Jak będzie wyglądał 1 Sierpnia w Płońsku? Zanim o godzinie 17:00 odezwą się syreny, przez cały dzień będą się odbywały różne wydarzenia, które zorganizowano z myślą o mieszkańcach i gościach miasta, w różnym wieku.

Z pewnością dużym zainteresowaniem będzie się cieszyła inscenizacja przysięgi Powstańców – Żołnierzy Armii Krajowej. Zostanie ona przygotowana przez Miejskie Centrum Kultury wraz z Jednostką Strzelecką 1006 Płońsk.

Kolejnym punktem obchodów 78. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego będzie wciągnięcie flagi.

Osoby, które są zainteresowane historią i chcą spędzić rocznicowy dzień w szczególny sposób, na pewno zainteresują się także rekonstrukcją posterunku powstańczego.

Podobnie jak w Warszawie i w innych miastach w Polsce, również w Płońsku odbędzie się wyjątkowy koncert, z udziałem wszystkich uczestników obchodów – będzie to wspólne śpiewnie (nie)zakazanych piosenek.