Decyzja o braku udzielenia wotum zaufania i absolutorium zarządowi powiatu płońskiego na ostatniej sesji Rady Powiatu, niesie ze sobą konsekwencje w postaci procedury odwołania obecnej kadencji.

Podczas najnowszego spotkania sesyjnego Rady Powiatu, jednym z punktów do przegłosowania była kwestia udzielenia zarządowi wotum zaufania oraz absolutorium za realizację budżetu w roku 2023. Początkiem maja doszło do zmiany składu zarządu. Nowe ustawienie sił wywodzi się z błędu legislacyjnego, bowiem głosowanie nad wotum zaufania dotyczyło poprzedniego składu zarządu. Ten nie postanowił poprzeć swoich działań w głosowaniu. Uchwala ta wymagała 11 głosów „za” jednak, przez nieobecność jednego z radnych, nie udało się osiągnąć tej ilości.

Takie obranie kierunku spraw oznacza brak udzielenia zarządowi wotum zaufania i absolutorium. Jak tłumaczy adwokat Artur Magnuszewski, automatycznie prowadzi to do zgłoszenia wniosku o odwołanie obecnej władzy.

Warto jednak zauważyć, że aby dojść do odwołania zarządu, konieczne jest zdobycie 13 głosów. Taka liczba wydaje się być poza zasięgiem opozycji powiatowej, gdyż klub Prawa i Sprawiedliwości posiada jedynie 9 mandatów. Decyzję o przyszłości zarządu poznamy na kolejnej sesji Rady Powiatu Płońskiego, która zaplanowana jest na lipiec.