Niespokojny koniec wiosny

Końcowe dni wiosny tego roku nie należały do najszczęśliwszych w wielu regionach Polski, ze względu na bardzo dynamiczną pogodę i zjawiska meteorologiczne. Niestety, ich skutki w wielu miejscach były dramatyczne. Dotyczy to również powiatu płońskiego.

W drugiej połowie czerwca doszło do gradobicia, burz i ulew – bardzo intensywnych – na tyle, że spowodowały one poważne szkody, miedzy innymi w uprawach. Dziesiątki hektarów upraw zostało zniszczonych w zaledwie kilka godzin.

Szczególnie przykre było stracenie niemal gotowych już do zbiorów truskawek. Zniszczonych zostało także wiele upraw innych roślin, w tym ziemniaków czy rzepaku oraz kukurydzy.

Do największych szkód doszło w okolicach samego Płońska oraz w gminie Załuski. Straty te wiążą się także z poważnymi konsekwencjami finansowymi dla rolników.

Ten rok, na razie nas nie rozpieszcza, najpierw rolnicy w całym kraju zmagali się z długotrwałą suszą, obecnie w wielu miejscach problemem są gwałtowne wiatry, burze, ulewy, a nawet gradobicia, które niszczą uprawy w różnych fazach ich wzrostu.

Konieczna pomoc

Rok 2022 jest szczególny dla rolnictwa. W związku z wojną na Ukrainie do wielu krajów nie docierają i nie dotrą w najbliższym czasie dostawy z Ukrainy i z Rosji. Jak się okazało – oba państwa w dużym stopniu zaopatrują resztę świata w plony najpopularniejszych roślin, w tym m.in. pszenicy, kukurydzy czy słoneczników.

Szczególnie dużą stratą jest brak dostaw z Ukrainy. Rosnące dynamicznie ceny żywności to kolejny poważny problem, nie tylko ekonomiczny. Bezpieczeństwo żywnościowe to kluczowy element polityki każdego państwa, w związku z tym straty upraw pochodzących z innych krajów, w tym z Polski, również muszą niepokoić.

Można mieć nadzieję, że rozpoczynające się właśnie lato nie spowoduje pogłębienia kryzysu na rynku rolnym, co wpłynęłoby na dalsze podwyżki cen żywności.

Niestety, ostatnie lata pokazują, że pogoda jest coraz bardziej dynamiczna, również w naszej szerokości geograficznej, dlatego potrzebny jest systemowy program wsparcia finansowego dla rolników i plantatorów.

Osoby, których uprawy zostały zniszczone przez ostatnią nawałnicę otrzymają pomoc. Odpowiednie procedury zostały już uruchomione.

Więcej informacji na temat rolnictwa znajdziesz w serwisie AgroFakty.pl.