Płońskie święto muzyki

Koncert „Sursum Corda” zakończył ósmą edycję Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Płońsku. Ósma edycja cieszącego się coraz większą popularnością festiwalu muzycznego była w zgodnej opinii melomanów bardzo udana. Finał miał miejsce w kościele Michała Archanioła, który nie od dziś gości wybitnych muzyków i wielbicieli muzyki.

W koncercie finałowym nie mogło zabraknąć organów, którym – tym razem – towarzyszyły również skrzypce. Płońskich melomanów uraczyli dźwiękami tych instrumentów: Róża Lorenc (skrzypce) oraz Wiktor Brzuchacz (organy). Koncert w wykonaniu artystów bardzo przypadł do gustu publiczności, która w sporej liczbie zasiadła w ławach płońskiej świątyni.

Na repertuar wieczoru kończącego Międzynarodowy Festiwal Organowy złożyły się utwory mistrzów: A. Vivaldiego, J.S. Bacha oraz M.A. Charpentiera i innych wybitnych muzyków tworzących utwory, które wspaniale wybrzmiewają w obiektach z doskonałą akustyką, jakimi są kościoły.

Spotkanie ze  sztuką

Festiwal jest nie tylko spotkaniem z samą muzyką na żywo, ale również z czasami, w których była tworzona. Przed koncertami nie zabrakło krótkich prelekcji, które wprowadzały słuchaczy w tło kulturowe muzyki, będącej swoistym obrazem czasów, w których żyli kompozytorzy.

Nie inaczej było podczas finału Międzynarodowego Festiwalu Organowego – kolejne dzieła i ich autorów anonsował ksiądz doktor Marcin Sadowski. Było to doskonałe wejście w świat muzyki.

Ostatni koncert był zwieńczeniem trzech, które odbywały się w kolejne niedziele w kościele św. Michała. Był to szczególny muzyczny „spektakl” – misterium, na które złożyły się piękno muzyki i słowa.

Płoński festiwal cieszy się nie tylko niesłabnącą, ale coraz większą popularnością – zarówno wśród artystów, z chęcią przybywających do tego mazowieckiego miasta wczesną jesienią, ale również wśród melomanów, których ciągle przybywa.

Organizatorzy: Miasto Płońsk, Parafia św. Michała Archanioła, MCK w Płońsku oraz Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej im. Ks. E. Gruberskiego zapraszają na kolejny festiwal – już za rok.