Nie marnuj żywności!

W ostatnich latach marnowanie żywności stało się społeczną plagą. Nie jest to za mocne określenie – warto uświadomić sobie ten problem, szczególnie wtedy, gdy robimy zakupy i nasze koszyki zaczynają (po raz kolejny) pękać w szwach.

Jak pokazują liczne badania – nadal nie zawsze sprawdzamy daty przydatności produktów spożywczych, co przekłada się na ich marnowanie. Kupienie całego kartonu jogurtów… skutkuje często, podobnie jak w przypadku wielu innych artykułów, wyrzuceniem co najmniej kilku sztuk do kosza.

Mogłoby się wydawać, że to nic takiego, skoro półki sklepowe pękają w szwach od wszelkiego rodzaju żywności. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nadal wiele osób ma problem z tym, żeby móc pozwolić sobie na spożywanie regularnych posiłków każdego dnia.

Problemem jest nie tylko kupowanie zbyt dużej liczby produktów, ale również marnowanie żywności samodzielnie przygotowanej. Dość często zapominamy o tym ile słoików z przetworami mamy w piwnicach czy w spiżarniach, tymczasem ich trwałość nie jest wieczna.

Zwykły obiad? Może i tak, ale okazało się, że surówki jest za dużo, podobnie kotletów, czy pierogów albo zupy? Zazwyczaj ten nadmiar ląduje, podobnie jak przeterminowana żywność ze sklepów, w koszu.

Czy można racjonalnie rozwiązać ten problem, być bardziej ekologicznym, empatycznym i po prostu nie marnować żywności?

Skorzystaj z jadłodzielni

Płońsk dołączył do coraz liczniejszego grona miejscowości, które mają swoją jadłodzielnię. To proste i zarazem bardzo skuteczne „rozwiązanie” problemu, jakim jest permanentne w naszym społeczeństwie, marnowanie żywności.

Idea jest konkretna i łączy ludzi, którzy mają nadmiar żywności, z tymi, którzy jej potrzebują. W płońskiej jadłodzielni, czyli po prostu – lodówce – można zostawić nie tylko artykuły spożywcze, ale również potrawy własnej produkcji, czy też weki. Jest oczywiście jeden warunek – żywność nie może być przeterminowana, a w przypadku własnych produktów konieczne jest zamieszczenie na nich informacji, kiedy zostały zrobione.

Pamiętajmy – dzielmy się tylko taką żywnością, którą sami zjedlibyśmy! Jadłodzielnia w Płońsku zlokalizowana jest w pobliżu Domu Opieki, przy ul. Jaworskiego.