Kierowca pod wpływem alkoholu

Mimo zaostrzenia wielu przepisów prawa drogowego, które mają wyeliminować albo zredukować do jak najniższego poziomu popełniane przez użytkowników dróg wykroczenia i przestępstwa – wielu kierowców nadal nie wykazuje się wyobraźnią i podejmuje działania, które stoją w jaskrawej sprzeczności z prawem.

Tym samym przyczyniają się do zmniejszenia bezpieczeństwa na drogach. Konsekwencje takich zachowań, niestety, mogą być tragiczne. Kierowcy, którzy decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu (a coraz częściej – również innych substancji psychoaktywnych) nie są nadal rzadkością na polskich drogach, podobnie jak ci kierujący, którzy znacząco przekraczają limity prędkości.

Nie brakuje także takich uczestników ruchu drogowego, którzy w ogóle nie powinni zasiadać za „kółkiem” z tego prostego powodu, że nigdy nie posiadali do tego stosownych i wymaganych przez prawo uprawnień albo je utracili w wyniku rażącego naruszenia przepisów.

Kilka dni temu policjanci z Płońska mieli „okazję” zatrzymać kierowcę, który naruszył wiele przepisów prawa i w związku z tym musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami, z karą więzienia włącznie.

Prowadził samochód dostawczy bez uprawnień

Do zatrzymania doszło na drodze krajowej w Gumownie. Patrol policji zatrzymał samochód dostawczy, którym kierował dwudziestokilkuletni mieszkaniec jednej z miejscowości z gminy Raciąż.

Po przystąpieniu do kontroli szybko okazało się, że kierowca spożywał alkohol, alkomat wykazał ponad pół procenta zakazanej substancji. Nie było to jedyne przewinienie kierowcy. Szybko okazało się również, że prowadził bez stosownych dokumentów i uprawnień.

Miał natomiast zasądzony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Problemem okazał się również samochód, którym się poruszał – nie posiadał aktualnych badań technicznych.

Jakie konsekwencje grożą nieodpowiedzialnemu mężczyźnie? Będzie to z pewnością bardzo wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów na kolejnych kilka lat i kara więzienia.

Więcej informacji dla kierowców znajdziesz w serwisie InfoDrogowe.pl.