Ważne prace konserwatorskie w kościele pw. św. Michała Archanioła
To istotna informacja dla wszystkich miłośników historii i architektury Płońska. Miasto zdecydowało się wesprzeć renowację ołtarza w najstarszej świątyni sumą kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Kwota ta stanowi ważne wsparcie dla parafii, która planowała remont głównego ołtarza od pewnego czasu. Stosowną umowę w tym zakresie podpisały władze miasta z proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła.
Dzięki pozyskanym środkom renowację uda się przeprowadzić szybciej i w pełnym zakresie. Przedmiotem umowy jest dotacja celowa, której udzielono na realizację prac konserwatorskich i restauracyjnych.
To jedno z wielu działań podejmowanych przez samorząd w celu wykonywania zadań z zakresu ochrony zabytków miasta Płońska oraz ich konserwacji.
Kościół, który pamięta historię miasta
Kościół pw. św. Michała Archanioła to jeden z największych symboli Płońska. Modliło się tu wiele pokoleń mieszkańców miasta.
To bardzo istotne, ze względu na historię i życie lokalnej społeczności, którą łączą między innymi wspólne wspomnienia, a te w dużej mierze dotyczą ważnych wydarzeń z życia mieszkańców, takich jak śluby, pierwsza komunia święta czy chrzest i przeżywanie najpiękniejszych chwil w roku, podczas świąt Bożego Narodzenia, czy Wielkiej Nocy.
Niemal każde miasto w Polsce może się poszczycić świątynią, której historia sięga dawnych wieków. Nie inaczej jest z Płońskiem. Ołtarz główny kościoła pw. św. Michała Archanioła pochodzi z siedemnastego wieku, jest to charakterystyczny dla budownictwa tego wieku obiekt drewniany i wysoki – sięga kilku metrów.
Prace konserwatorskie przy ołtarzu, który podobnie jak cała świątynia, jest wpisany do rejestru zabytków, wymagają szczególnej skrupulatności, uwagi i – co za tym idzie – również odpowiednich nakładów finansowych, które zostały zapewnione.