Drugi autobus miejski już w Płońsku

Od września br. mieszkańców Płońska i okolic czekają duże zmiany. Już za kilka tygodni rozpocznie działalność komunikacja publiczna w mieście. Pierwszy kurs zbiegnie się z rozpoczęciem nowego roku szkolnego – 1 września 2021 r.

Tymczasem do zasobów miejskich trafił drugi autobus, który zasili nową komunikację publiczną. Jest to nowoczesny autobus spalinowy, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych.

Autobus wyposażony jest w 21 miejsc siedzących. Koszt zakupu maszyny wyniósł ponad 772 tysięcy złotych. Zadanie to wykonano w ramach projektu „Budowa ścieżek rowerowych w ramach działania ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej”. Miasto otrzymało dofinansowanie na ten cel ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPOWM 2014-2020.

Jest to drugi autobus, który trafił do płońskich komunikacji. Pierwszy został dostarczony kilka tygodni temu. To autobus ekologiczny (elektryczny). Autobus ten może wziąć na pokład 22 pasażerów.

Dwie linie komunikacji miejskiej w Płońsku

Inauguracja zupełnie nowej usługi publicznej, jaką jest transport miejski, to duże wydarzenie w historii każdej społeczności lokalnej. Płońsk 1 września 2021 r. dołączy do grona tych polskich miast, które taką komunikację posiadają, co jest bardzo istotne, nie tylko dla komfortu mieszkańców, ale również dla środowiska naturalnego.

Efektywność transportu miejskiego zależy od kilku czynników – po pierwsze musi być opłacalna, a więc bilety powinny być w cenie, która będzie atrakcyjna dla jak najszerszego grona mieszkańców miasta (zarówno w przypadku biletów jednorazowych, jak i okresowych oraz ew. specjalnych). Po drugie – równie istotne jest właściwe, czyli zgodne z dobrze zweryfikowanymi oczekiwaniami potencjalnych pasażerów wytyczenie tras.

Odpowiednio wytyczona trasa, właściwe zlokalizowanie przystanków – to podstawa sukcesu komunikacji miejskiej. Istotne jest również to jak często autobusy miejskie będą jeździć i o jakich godzinach.

W Płońsku w tej chwili zaplanowano działalność dwóch linii – nr 1  (trasa „ZIELONA) oraz nr 2 (trasa ŻÓŁTA). Przebieg obu tras może jeszcze ulec zmianom.