Program „Publiczny Internet dla każdego”

Mieszkańcy Sochocina mogą już korzystać z bezpłatnej, miejskiej sieci internetowej wi-fi. Zainstalowano właśnie nowe hotspoty. W ten sposób zrealizowano założenia programu „Publiczny Internet dla każdego”.

Punktów dostępu na terenie miasta jest w tej chwili trzynaście. Rozmieszczono je w najpopularniejszych lokalizacjach Sochocina. Dzięki temu zapewniono wszystkim zainteresowanym osobom powszechny dostęp do sieci.

Projekt został zrealizowany dzięki środkom z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. W ubiegłym roku Centrum Projektów Polska Cyfrowa przyznało gminie Sochocin (w ramach tego właśnie programu) środki na utworzenie sieci hotspotów.

Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką mogły ubiegać się gminy, wyniosła niemal 64,5 tysięcy złotych.

Sochocin pozyskał kwotę, która pozwoliła w całości pokryć koszty instalacji sieci punktów dostępu do Internetu na terenie miasta, oznacza to, że sama gmina nie poniosła z tego tytułu żadnych kosztów własnych.

Szybki i darmowy Internet miejski

Publiczne sieci wi-fi funkcjonują od lat w największych miastach świata. Obecnie są już jednym z „oczywistych” i stałych elementów infrastruktury miejskiej. Publiczny, darmowy Internet bezprzewodowy wchodzi coraz częściej również do mniejszych ośrodków.

Dzięki sieci hotspotów osoby, które znajdą się w danym mieście, w obszarze działania punktów dostępu, mogą korzystać z bezpłatnego i szybkiego Internetu. W Sochocinie nowa infrastruktura Internetu publicznego zapewnia prędkość przesyłania danych na poziomie minimum 30 Mb/s.

Hotspoty w kilkunastu punktach Sochocina, które są najczęściej odwiedzane przez mieszkańców miasta, gminy i turystów to pewność uzyskania szybkiego dostępu do różnych informacji, np. lokalizacji urzędów, instytucji kulturalnych, lokali gastronomicznych, hoteli itp.

Połączenie się z sienią jest szybkie i intuicyjne, na zasadach powszechnie znanych.