Centrum Płońska nie do poznania?

Płoński Rynek i okoliczne ulice już niedługo rzeczywiście zmienią się i to bardzo. A to wszystko za sprawą kompleksowego remontu, czy też bardziej strategicznego planu rewitalizacyjnego, który ma odmienić nie tylko oblicze centralnego placu miasta, ale również infrastrukturę techniczną, która dla funkcjonowania Rynku i jego okolic jest swoistą bazą, bez której inne prace nie mogłyby być sfinalizowane z powodzeniem.

Plany znaczącej zmiany centrum Płońska liczą sobie już niemal dekadę, jednak do niedawna nie można było zebrać wystarczających funduszy do przeprowadzenia tak szeroko zakrojonych prac. Niedawno się to zmieniło i kilka miesięcy temu władzom miasta udało się zrobić pierwszy znaczący krok, który ma doprowadzić do tego, że pod koniec 2022 roku płoński Rynek będzie się  prezentował zupełnie inaczej.

Mieszkańcy nie muszą się obawiać tzw. „betonozy”, jak popularnie określa się wiele źle opracowanych  i niestety również przeprowadzonych rewitalizacji centralnych placów polskich miast – zarówno tych największych, jak i małych, które zakończyły się „zabetonowaniem” całych połaci placów, cieszących kiedyś oko swoją zielenią.

W Płońsku będzie inaczej – już teraz wiadomo, że centrum miasta będzie bardziej zielone niż obecnie.

Różny zakres prac rewitalizacyjnych

Pierwsze prace na placu 15 Sierpnia już się rozpoczęły i polegają one m.in. na usunięciu starej nawierzchni. Po tym etapie na plac wejdą – tradycyjnie w takich przypadkach – archeologowie, którzy będą mieli okazję do przeprowadzenia istotnych badań architektoniczno-historycznych.

W Płońsku będą poszukiwane m.in. ślady po dawnym ratuszu, który według różnych źródeł, mógł tu być wzniesiony nawet w XV w.

Prace archeologiczne czasami opóźniają realizację inwestycji budowlanych, ale archeologowie zapewniają, że w Płońsku nie dojdzie do żadnych opóźnień. Podobnie, wykonawca rewitalizacji zapewnia, że w związku z trwającymi pracami plac nie będzie w pełni wyłączony z ruchu i mieszkańcy nie zostaną  pozbawieni dostępu do centrum miasta.

Rewitalizacja zostanie wykona kosztem kilkunastu milionów złotych. Rynek zostanie przebudowany w sposób całkowity. Przybędzie zarówno zieleni, jak i miejsc do wypoczynku, co z pewnością docenią zarówno mieszkańcy, jak i goście miasta.

Zobacz jak inne miasta realizują plany rewitalizacyjne reprezentacyjnych placów – m.in. na przykładzie Łodzi.