Był dworzec – powstanie muzeum

W listopadzie br. zapadły ostateczne decyzje dotyczące terenu dworca PKP w Płońsku i wieży ciśnień. 17 listopada 2021 r. Burmistrz Miasta Płońska podpisał umowę z wykonawcą prac, które finalnie doprowadzą do powstania w tym miejscu muzeum, a konkretnie – Muzeum Ziemi Płońskiej.

Wartość całej inwestycji wynosi ponad 6 mln 370  tys. złotych. Za tę kwotę ma zostać zrealizowany projekt noszący nazwę – „Poprawa dostępności do zasobów kultury w Płońsku”. Ma ją zapewnić nowe muzeum oraz planetarium i obserwatorium astronomiczne, które zostanie utworzone w obecnej wieży ciśnień.

Mieszkańcy Płońska i okolic z pewnością interesują się tym jak będą przebiegać prace, ile potrwają i jak ma się prezentować ich efekt.

To istotna dla życia miasta i duża, jak na miasto tej wielkości, inwestycja, która dotyczy kilku tysięcy metrów kwadratowych. Powstanie na nich zupełnie nowa przestrzeń użytkowa, zarówno w samych budynkach, jak i na terenie wokół nich.

Nowa infrastruktura i projekty kulturalno-oświatowe

Nowa przestrzeń stworzy wielkie możliwości dla podejmowania wielu aktywności na polu oświatowym oraz kulturalnym. Sama powierzchnia budynków będzie liczyła ok. 1 tysiąca metrów kwadratowych.

Plan przebudowy dworca i wieży ciśnień jest niezwykle perspektywiczny. Wystarczy tylko wspomnieć o tym, że w wieży powstanie tak ciekawy obiekt, jak kopuła do obserwacji astronomicznych, co będzie interesującą propozycją edukacyjną, zarówno dla młodych, jak i starszych pasjonatów astronomii. Powstanie tu również zegar słoneczny.

W obserwatorium prowadzone będą różne programy, zaplanowano także wydarzenia kulturalne. Interesująco zapowiadają się takie projekty, jak np. „Wieczór z gwiazdami”, czy „Kosmiczny start”.

Dzięki Muzeum Ziemi Płońskiej program wydarzeń kulturalnych w mieście zostanie znacznie wzbogacony. Na terenie muzeum będą się odbywały festiwale, plenery malarskie oraz jarmarki.