Sukces akcji ekologicznej w Płońsku

O tym, że to był naprawdę świetny pomysł, inicjatorzy akcji mogli się przekonać już w pierwszych godzinach od jej rozpoczęcia, w ostatnią sobotę, 20 listopada 2021 r.

O czym mowa? O akcji wymieniania elektrośmieci na sadzonki popularnych gatunków drzew. Okazało się, że był to doskonały pomysł, który spotkał się z bardzo dużym odzewem ze strony mieszkańców Płońska. Kontenery, które ustawiono w popularnych miejscach, m.in. przy Urzędzie Miejskim, szybko zapełniły się elektrośmieciami, które często zalegają w naszych domach, w piwnicach, na strychach czy działkach.

To była doskonała wymiana – np. nieczynnego, starego telewizora, komputera, żelazka czy miksera na młode, zdrowe drzewko.

Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Rozdano aż kilkaset młodych drzewek, które nie są szczególnie wymagające w uprawie, dzięki czemu nie będą one nowym właścicielom nastręczać żadnych trudności po posadzeniu. W nowym miejscu nie tylko będą się pięknie prezentować, ale przede wszystkim przyczyniać się do oczyszczania powietrza w Płońsku.

Zielone płuca miasta

Zdrowe drzewa to nasz najlepszy sprzymierzeniec w walce z groźnymi dla zdrowia zanieczyszczeniami. Drzewa są „zielonymi płucami” miejsca, w którym żyją, dlatego im więcej jest ich w naszym środowisku, tym bardziej jest ono przyjazne dla wszystkich.

Sobotnia akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Udało się zebrać aż kilka ton elektrośmieci, a mieszkańcy Płońska wrócili do domów z setkami sadzonek, które na pewno znajdą odpowiednie miejsce do życia – w ogródkach czy na działkach.

Akcję zorganizowało Nadleśnictwo Płońsk, Urząd Miejski w Płońsku oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Największym zainteresowaniem mieszkańców cieszyły się sadzonki modrzewia, sosny, gruszy dzikiej oraz kaliny koralowej. Nie są to gatunki bardzo wymagające, a dają dużą szansę na sukces uprawy.

Osoby, które zdecydowały się na udział w akcji nie tylko mogły pozbyć się odpadów elektrycznych w sposób wygodny i zgodny z prawem, ale również (oprócz sadzonek) otrzymały prezenty – ekologiczne torby i upominki dla dzieci.

Chcesz zasadzić drzewa w swoim ogrodzie i nie wiesz jak to zrobić? Zapoznaj się z krótkim poradnikiem.