Nowa fontanna w centrum Raciąża

Raciąż może się poszczycić nową inwestycją, która będzie cieszyć oczy mieszkańców i gości miasta. Na raciąski Rynek po wielu latach wróciła fontanna. Starsi mieszkańcy Raciąża na pewno pamiętają jeszcze jej starszą poprzedniczkę, zwaną kielichem, która była głównym punktem centralnego placu miejskiego.

Od czerwca 2021 r. trwały prace, mające na celu przygotowanie infrastruktury pod budowę nowej fontanny. Ostatecznie sfinalizowano je w ostatni poniedziałek – i od tego dnia, a dokładniej wieczora, Raciąż dołączył do grona miejscowości, które mogą się poszczycić tym modnym i atrakcyjnym elementem architektury miejskiej.

Podświetlona fontanna dodaje także uroku znajdującemu się tu parkowi, który, w przeciwieństwie do wielu innych polskich miast, nie został zastąpiony przez wszechobecny beton, co można docenić szczególnie podczas takiego lata jak obecne, w którym nie brakuje upalnych dni.

Więcej zieleni – czystsze powietrze

Instalację nowoczesnej fontanny udało się zrealizować dzięki środkom pozyskanym w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021. Raciąż uzyskał na ten cel łącznie 57 tysięcy złotych.

Za tę sumę realizowane są kolejne projekty, które mają na celu rewitalizację zielonego centrum miasta. Planowane jest m.in. wykonanie nasadzeń nowych krzewów, w liczbie kilkuset. Będą to zarówno krzewy liściaste, jak i iglaste. W ten sposób miasto inwestuje nie tylko w wizerunek, ale również, a może przede wszystkim – w czystsze powietrze.