Sprzęt pożarniczy dla Ukrainy

Od kilku dni prowadzone są działania wojenne na Ukrainie. W związku z inwazją Rosji na naszego wschodniego sąsiada przybywa do Polski coraz więcej uchodźców. Szacuje się, że w ciągu zaledwie kilku dni do Polski trafiło już ponad trzysta tysięcy osób.

Sytuacja na Ukrainie się pogarsza, w związku z nasilającymi się atakami wojsk rosyjskich na miasta ukraińskie – nie tylko te największe. Wiele osób może niedługo nie móc się wydostać z okrążenia, tymczasem potrzeby rosną.

Wojna oznacza przerwanie łańcuchów dostaw i problemy z aprowizacją. Służbom na miejscu zaczyna brakować sprzętu. W bardzo trudnej sytuacji znajduje się między innymi ukraińska straż pożarna.

W związki z tym Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Polsce wystosowała apel do jednostek w całym kraju o zorganizowanie pomocy dla kolegów z Ukrainy. Na apel odpowiedzieli m.in. strażacy z Płońska, którzy już rozpoczęli działania zmierzające do zebrania jak największej ilości specjalistycznego sprzętu pożarniczego, który zostanie jak najszybciej przekazany za naszą wschodnią granicę.

Jak wspomóc strażaków z Ukrainy?

Ostrzał miast na Ukrainie powoduje, że coraz większym problemem stają się pożary. Bez odpowiedniego sprzętu sytuacja będzie się szybko pogarszać. Strażacy ukraińscy podejmują wszelkie działania, które są niezbędne w tej dramatycznej sytuacji.

Zapasy jednak niedługo mogą się skończyć.

Potrzebne jest niemal wszystko, czego na co dzień w swojej służbie używają służby pożarnicze. Do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej trafia już wiele sprzętu, takiego jak: hełmy, węże pożarnicze, specjalne kombinezony strażackie itp.

Odpowiedź jednostek z powiatu płońskiego na apel Państwowej Straży Pożarnej jest bardzo duży, powyżej minimum, które założono jako konieczne, żeby można było uruchomić jak najszybsze dostawy dla strażaków z Ukrainy.