Święto rzemiosła i zbiorów

To już VIII Jarmark Raciąski – przygotowany przez Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Raciążu. Impreza odbędzie się w najbliższy weekend: 14 – 15 sierpnia br. Pierwszy jarmark w Raciążu odbył się w 2014 i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, dlatego udało się kontynuować tę imprezę nieprzerwanie przez kolejne lata.

Tego rodzaju wydarzenia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem lokalnych społeczności – nie inaczej jest i w tym przypadku. Nie może być inaczej, skoro Jarmark Raciąski gromadzi zarówno miejscowych producentów, usługodawców, jak i klientów oraz instytucje związane z kulturą i jej promocją.

Jarmark pełni różne „funkcje” – imprezy targowej, która pozwala zaprezentować swoją ofertę, zarówno potencjalnym klientom i odbiorcom, jak i kontrahentom oraz pikniku. Takie połączenie to „recepta” na udaną imprezę plenerową w środku lata. Firmy i rzemieślnicy mogą nie tylko wypromować swoje produkty, ale również je sprzedać.

Jarmarki są popularne u miejscowych, jak i u turystów, którzy podczas takich imprez mogą zapoznać się bezpośrednio z klimatem miejsca, które odwiedzają, posmakować go i nabyć atrakcyjne, niepowtarzalne pamiątki.

Jarmark i dożynki

VIII Jarmark Raciąski zaplanowano w szczególnym czasie. 15 sierpnia to ważne święto państwowe i kościelne – w Polsce znane jako Święto Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu – tradycyjnie – do sanktuariów maryjnych docierają największe i mniejsze pielgrzymki. Jest to też dzień, w którym często odbywa się święto zbiorów, czyli dożynki.

Nie inaczej będzie w Raciążu – w ramach Jarmarku odbędą się również Gminne Dożynki Parafialne. Zostaną one zorganizowane po raz piąty właśnie tego dnia. Będzie to duże święto miejscowych rolników i spora atrakcja dla wielbicieli kultury ludowej i wielowiekowej tradycji.

W trakcie jarmarku odbędą się też prezentacje rękodzieła artystycznego i lokalnej kuchni – a to wszystko w muzycznej oprawie, którą zapewnią lokalne kapele.