Biżuteria i pieniądze padły łupem złodziei

Wydaje się, że w ostatnich czasach rzadziej, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu, dochodzi do włamań na osiedlach mieszkaniowych. Takie poczucie jest błędne i może narażać na to, że zostaniemy ofiarami złodziei, szczególnie jeśli mieszkamy np. na parterze, który nie jest  odpowiednio zabezpieczony.

Niestety, o takiej przykrej „ewentualności”, przekonali się kilka dni temu mieszkańcy jednego z mieszkań w Płońsku. Policja odebrała zgłoszenie o włamaniu, do którego doszło w budynku wielorodzinnym przy ulicy Szkolnej.

Z mieszkania usytuowanego na parterze skradziono biżuterię oraz pieniądze. Prawdopodobnie wcześniej sprawcy obserwowali różne mieszkania i ich uwadze nie uszła nieobecność domowników jednego z mieszkań znajdujących się na najniższej kondygnacji bloku.

Złodzieje dostali się do mieszkania po podważeniu drzwi balkonowych. Akcja skończyła się dla nich w sposób oczekiwany, niestety – dla właścicieli mieszkania – wręcz przeciwnie. Policja prosi wszystkie osoby, które mogły widzieć podejrzane zachowanie osób kręcących się w okolicy.

Jak zabezpieczyć się przed włamaniem?

Mieszkańcy domów jednorodzinnych częściej korzystają z różnego rodzaju zabezpieczeń, również elektronicznych, które mają ich chronić przed rabunkiem. Jeśli mamy mieszkanie w bloku, w środku osiedla, które na dodatek bywa również monitorowane – może to uśpić naszą czujność.

Policjanci przypominają jak minimalizować ryzyko włamania do naszego mieszkania. Po pierwsze – szczególnie, jeśli mieszkamy na parterze albo w innej lokalizacji, która „sprzyja” takim przestępczym działaniom, warto odpowiednio zabezpieczyć okna, a na pewno nie powinny one być w złym stanie technicznym, który wręcz „prowokuje” do tego, by właśnie takie mieszkanie namierzyć i okraść.

Po drugie – starajmy się dobrze żyć z sąsiadami i jeśli planujemy dłuższy pobyt poza mieszkaniem, zainteresujmy ich tym faktem, tak aby zwracali uwagę na to, co dzieje się w pobliżu.

W przypadku zauważenia dziwnych zachowań, wskazujących na to, że może dojść do czynu przestępczego – nie czekajmy i jak najszybciej zadzwońmy na policję.